Hur nyttigt är det med honung.

Honung som sötningsmedel?

Vad säger vi om honung egentligen? Honung som sötningsmedel? Socker som socker?

Låt oss reda ut detta.

Honung = naturens sötma och läkemedel. Honung är sött och innehåller snabba kolhydrater. Ja – det ska vi vara medvetna om men honung innehåller också flera bra saker.

Här – bra att veta om honung.

  • Välj gärna rent/ekologiskt eller närodlat. Bra grejer.
  • Manukahonung. Extra antibakteriell – från Manukaträdets blommor (Nya Zeeland).
  • Ljunghonung. Har i flera studier visat sig ha bra antibakteriella egenskaper som kan ha positiva effekter på hälsan.
  • Honung är skonsam för magen. Prebiotika för magen. (mat för magens goda bakterier)
  • Honung kan användas utvärtes på sår då den anses ha en läkande effekt.

Så att använda honung som sötningsmedel känns bättre än det vanliga vita sockret men använd det sparsamt och var försiktig om du är metabolt känslig, om du har diabetes, är sockerberoende eller om du vill gå ner i vikt.

Men som jag alltid tänker när det gäller maten och mycket annat. Det är inte det lilla som är farligt – du går inte under om du får i dig socker. Det är den stora konsumtionen som ställer till problem för din hälsa.

Så – lite honung som sötningsmedel – använder jag gärna 🙂

 

 

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: